17.9 C
Warszawa
niedziela, 19 maja 2024

Atom na piasku

Polski rząd chce za wszelką cenę uruchomić projekt budowy elektrowni jądrowej. Na razie jednak nie posiada odpowiednich środków na tę inwestycję.

Ostatnie tygodnie pełne były informacji o ruchach kadrowych w naszej branży energetycznej. Najgłośniejszym było zdymisjonowanie zarządu PKN Orlen. Nowym prezesem koncernu został Daniel Obajtek, który od lutego 2017 r. był szefem spółki Energa S.A. Dymisja zarządu PKN Orlen i powołanie nowego prezesa wywołała falę spekulacji. Pojawiły się opinie, że faktyczną przyczyną zmian było podejście odwołanego zarządu do projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Poniekąd tę wersję mogłyby potwierdzać dwa fakty. Pierwszym z nich jest wypowiedź ministra Krzysztofa Tchórzewskiego na antenie TV Trwam, gdzie szef resortu energetyki uznał, że połączenie Orlenu i Lotosu byłoby sygnałem, że firma jest rzeczywiście gotowa do uczestniczenia w budowie elektrowni jądrowej. W ocenie szefa ministra energetyki taka inwestycja mogłaby powstać „bez nadzwyczajnych uzależnień od banków”, dzięki czemu energia byłaby znacznie tańsza. Drugi istotny czynnik, jakie może wiązać się z dymisją dotychczasowego zarządu Orlenu, to komunikat wydany na dzień przed odwołaniem. Wynikało z niego, że krytycznie analizowane jest zaangażowanie koncernu w zbudowanie w naszym kraju elektrowni jądrowej.

Jak łatwo zauważyć słowa ministra Tchórzewskiego i treść oficjalnego komunikatu energetycznego giganta znacznie od siebie odbiegały. Nie jest też tajemnicą, że Ministerstwo Energetyki od dawna naciskało na Orlen w sprawie zaangażowania w budowę elektrowni jądrowej. Nie pozostaje sekretem również to, że zdymisjonowany zarząd firmy nie należał do zbyt wielkich entuzjastów tego projektu. Jeszcze niechętnej odnosił się do wszelkich prób łączenia z Lotosem. Rząd szuka pieniędzy Zasadniczym problemem pozostaje pytanie, skąd wziąć pieniądze na tak wielką inwestycję?

Cały artykuł w najnowszym wydaniu Gazety Finansowej

{source}

Gazeta Finansowa 9/2018

{/source}

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze