27.9 C
Warszawa
wtorek, 28 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Radius Projekt – nie tylko rynek mieszkaniowy

Na temat sytuacji na rynku nieruchomości rozmawiamy z Jerzym Kuprijaniukiem, współwłaścicielem grupy Radius Projekt.

 Jak ocenie Pan obecną sytuację na rynku nieruchomości?

W I kwartale 2018 r. mieliśmy nadal do czynienia z dobrą koniunkturą. Utrzymywał się wysoki poziom popytu i podaży na nowe nieruchomości. Wysoki popyt, ale także wysokie szacowane marże zysku deweloperskiego i stopy zwrotu z projektów mieszkaniowych, przyczyniły się do zwiększenia liczby wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. Wzrostowi podaży towarzyszyły niewielkie wzrosty cen mieszkań, zwłaszcza tych o małych metrażach i o lepszej jakości i lokalizacji, często kupowanych z zamiarem wynajmu. Wzrósł także wskaźnik dostępności mieszkań (do poziomu 0,87 mkw), co miało głównie związek ze wzrostem poziomu wynagrodzeń. Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2018 r. była wyższa niż w poprzednim o prawie 12 proc. (11,9 mld zł).

Czy dobra koniunktura miała wpływ na decyzje o dalszym rozwoju firmy Radius na rynku nieruchomości?

Wszystkie te czynniki miały oczywiście wpływ także na naszą fi rmę. Po bardzo udanym 2017 roku, kiedy to sprzedaliśmy 820 mieszkań, kontynuujemy dobrą passę. W I półroczu nowego roku sprzedaliśmy ponad 400 mieszkań. Inwestycja Nowy Raków, której zakończenie planowane jest w 2019 r., została sprzedana już w 90 proc. Postawiliśmy tutaj na mieszkania mniejsze, od 27 do 50 m, wykorzystując to, że w okolicy nie było dostępnych małych metraży W przyszłym miesiącu planujemy zakończenie budowy Apartamentów Bakalarska, gdzie osiągnęliśmy sprzedaż na poziomie 99 proc. Zachęceni tym sukcesem realizujemy w okolicy kolejną inwestycję o podwyższonym standardzie – Apartamenty Raków. Sprzedaż na pierwszych dwóch etapach inwestycji, po sześciu miesiącach, jest na poziomie 50 proc.

Nie skupiamy się jednak tylko na okolicach Włoch/ Ochoty. Przykładem tego jest inwestycja Park Leśny Rembertów, gdzie ceny rozpoczynają się już od 4900 zł/mkw. W pierwszym etapie wybudowanych zostanie 170 mieszkań, które zostaną oddane do użytku w IV kw. 2018 r. Sprzedanych zostało już 70 proc. z nich. Z kolei w III kw. tego roku planujemy wprowadzenie do sprzedaży kolejnego etapu. Dbając o komfort życia przyszłych mieszkańców w wakacje rozpoczynamy modernizację ulicy Chełmżyńskiej. Ostrożnie przyglądamy się ofertom zakupu nowych gruntów. Jako że dysponujemy dużym bankiem ziemi, możemy spokojnie organizować pracę i nie koncentrować się wyłącznie na poszukiwaniu i kupnie gruntów pod nowe inwestycje.

Czy firma ma jakieś plany niezwiązane w rynkiem nieruchomości?

Nasze plany nie ograniczają się tylko do budowy mieszkań. Chcemy także podjąć inwestycje na rynku hotelowym. Mamy już podpisane listy intencyjne z kilkoma międzynarodowymi sieciami hotelowymi. Pod ten cel wytypowaliśmy dwie warszawskie lokalizacje: Aleje Jerozolimskie 200 (180 pokoi) oraz Nowy Świat (80 pokoi). Wszystkie pokoje w standardzie trzygwiazdkowym. W przyszłym roku Grupa planuje przeznaczyć ok. 50 mln zł na inwestycje w tym segmencie rynku. W swoim portfelu dysponujemy nieruchomościami pozwalającymi na uruchomienie ponad 500 pokoi w kilku lokalizacjach w Warszawie Nie zapominamy także o inwestycjach w biura. Chodzi nam szczególnie o rynek biur serwisowych (co-working). W III kw. będziemy otwierać dwie lokalizacje – Jerozolimskie 200 oraz Św. Barbary 1.

Rozmawiała Patrycja Kostrzewa

Najnowsze