e-wydanie

2.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Radom Air Show 2018 z udziałem Grupy Leonardo i polskiego producenta śmigłowców

Grupa Leonardo oraz należący do niej polski producent śmigłowców spółka PZL-Świdnik wzięły udział w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych AIR SHOW 2018 w Radomiu w dniach 25-26 sierpnia, prezentując na swoim stoisku zlokalizowanym w tzw. Alei Przemysłu lekki samolot bojowy M-346FA oraz śmigłowiec SW-4.

 Ponadto atrakcjami Grupy Leonardo podczas AIR SHOW 2018 były pokazy dynamiczne samolotów Eurofighter, które służą w niemieckich i brytyjskich Siłach Powietrznych. Spółka PZL-Świdnik zaprezentowała najmniejszy i zarazem najmłodszy śmigłowiec w swojej ofercie produktowej, czyli SW-4. Jak dotąd wyprodukowano około 40 sztuk tej maszyny. Stała się ona podstawą opracowania bezzałogowej wersji SW-4 Solo, która uznawana jest za jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów lotniczych w branży, a jej wersja wojskowa – SW-4 Puszczyk – służy do szkolenia pilotów śmigłowcowych w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Nowy samolot bojowy M-346FA, który był również zaprezentowany podczas AIR SHOW 2018, jest rozwojową wersją samolotu szkolenia zaawansowanego M-346 Advanced Jet Trainer (AJT). Jest to wyposażony w radar lekki wielozadaniowy samolot bojowy, który jest bardzo opłacalnym i wydajnym kosztowo rozwiązaniem, mogącym sprostać wyzwaniom współczesnego pola walki. Zachowuje on wszystkie atrybuty M-346AJT, zapewniając maksymalną wspólność rozwiązań, operacyjną wszechstronność oraz zaawansowane zdolności szkoleniowe siłom powietrznym. Samolot M-346 jest już wykorzystywany przez polskie Siły Powietrzne, które zamówiły 12 maszyn tego typu (osiem jest już w służbie, a cztery mają zostać dostarczone w 2020 r.) M-346 jest częścią systemu, który tworzą samolot, wbudowana w maszynę symulacja szkolenia taktycznego (Embedded Tactical Training Simulation – ETTS) – pozwalająca emulować w trakcie lotu działanie sensorów, środków przeciwdziałania oraz uzbrojenia, a także umożliwiająca pilotom interakcję w czasie rzeczywistym z wirtualnym scenariuszem taktycznym – oraz System Szkolenia Naziemnego, który jeszcze bardziej poprawia wszechstronność operacyjną oraz redukuje koszty szkolenia w trakcie przygotowywania nowego pokolenia pilotów wojskowych.Radom Air Show

Leonardo jest częścią konsorcjum Eurofighter i jako lider polskiej kampanii eksportowej oferuje najlepszy system uzbrojenia do wymaganych przez polskie Siły Zbrojne zadań, przy wsparciu spółek partnerskich programu Eurofighter, które podobnie jak Leonardo mają silną i ugruntowaną pozycję w branży lotniczo- obronnej w Polsce. Eurofighter Typhoon to najbardziej zaawansowany technologicznie samolot bojowy świata, charakteryzujący się możliwością wykonywania misji typu swing-role (wypełnianie wielu zadań jednocześnie i możliwość ich zmiany w trakcie trwania misji).

Do tej pory został zamówiony przez dziewięciu klientów (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Austria, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Sułtanat Omanu, Katar oraz Kuwejt) w liczbie 623 maszyn. Jest to największy europejski program współpracy wojskowej oraz technologiczne koło zamachowe rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego, który oferuje ogromne możliwości kooperacji przemysłowej. Program Eurofighter zapewnia ponad 100 000 miejsc pracy w 400 spółkach w Europie.

/as/

Najnowsze