22 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Bardzo dobre zakończenie roku w Modlinie

Ostatni miesiąc na podwarszawskim lotnisku w Modlinie był wyjątkowy. Nie dość, że port odprawił 14 milionowego pasażera, to dane za 11 miesięcy potwierdzają, że w grudniu lotnisko przekroczy próg 3 mln pasażerów. Lotnisko otrzyma także pięć biometrycznych bramek do automatycznej odprawy pasażerów.

 Liczba obsłużonych pasażerów w listopadzie 2018 r. wyniosła 241 993, co daje wzrost o 5,4 proc. w stosunku do listopada 2017 r. Dodatkowo 15 listopada, lotem z Palma di Mallorca, wracał 14-nasto milionowy pasażer lotniska. W nowym roku na lotnisku pojawi się też pięć bramek biometrycznych, które będą częścią systemu automatycznej odprawy granicznej pasażerów. System ma za zadanie zweryfikować biometrycznie podróżnego – pobrać rzeczywiste odciski linii papilarnych palca oraz zdjęcie wizerunku twarzy. Pobrane dane system ma porównać z danymi odczytanymi z paszportu biometrycznego. Jego zadaniem jest także sprawdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych fałszerstw. Bramka ABC ma potwierdzić, że osoba odprawiająca się jest rzeczywiści osobą z dokumentu. Warunkiem poddania się odprawie jest posiadanie polskiego paszportu biometrycznego. Ten sam system będzie też działał na lotnisku Chopina.

– Jest to kolejny duży krok w rozwoju lotniska. To nie przypadek, że Port Lotniczy Warszawa-Modlin rozwija się równolegle z największym polskim lotniskiem – mówi Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu portu.

– Już na początku 2017 r. odbywały się pierwsze testy bramek ABC i miały one miejsce właśnie na naszym lotnisku w Modlinie. Ten projekt poprawia wygodę odprawianych pasażerów. Wkraczając na lotnisko pasażer musi być otoczony taką opieką, która zagwarantuje mu szybką odprawę i dotarcie do celu. Tego typu urządzenia gwarantują znacznie większą precyzję kontroli bezpieczeństwa niż metody stosowane tradycyjnie do tej pory. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, funkcjonariusze, którzy wcześniej dedykowani byli do obsługi pasażerów metodą tradycyjną, teraz będą mogli skoncentrować się na innych zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym. Istotnym jest, że bramki ABC zwiększają przepustowość lotniska, co pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój.

Najnowsze