21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Koronawirus i rosyjski fake news

Kilka dni temu rosyjski senator Aleksiej Puszkow zarzucił Polsce, że rząd zablokował przelot rosyjskich samolotów z pomocą dla Włoch.

Jak się okazało, było to typowy fake news, który został sprostowany zarówno przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, jak i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.

Senator Puszkow, za pośrednictwem rosyjskich mediów, zarzucił Polsce blokowanie przestrzeni powietrznej dla 10 rosyjskich samolotów lecących z pomocą dla Włoch, które szczególnie ciężko zmagają się z pandemią koronawirusa.

Informację podchwyciły inne rosyjskie media oraz międzynarodowa społeczność, która szeroko komentowała to wydarzenia w mediach społecznościowych. Na reakcję polskiego rządu nie trzeba było długo czekać. Informacje zdementował m.in. wiceminister polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Marcin Przydacz. Za pośrednictwem Twittera zarzucił rosyjskiemu politykowi wykorzystywanie epidemii koronawirusa do prób rozbijania jedności europejskiej i transatlantyckiej poprzez działania dezinformacyjne. Również rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – Paweł Łukasiewicz zdementował tą informację.

„Przestrzeń powietrzna nad Polską jest otwarta, ruch tranzytowy nad Polską odbywa się przez cały czas, a do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) nie wpłynęła prośba ze strony rosyjskiej o zgodę na przelot dla takiego lotu” – oświadczył w specjalnym komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

„Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz NOTAM, od 15 marca 2020 r. zostały ograniczone międzynarodowe połączenia lotnicze z i do Polski, natomiast ruch tranzytowy nad Polską odbywa się cały czas” – podaje dalej ULC.

Do Polski cały czas mogą wlatywać linie czarterowe z polskimi obywatelami na pokładzie oraz rejsy w ramach programu #LOTdoDomu. Zarówno ULC, jak i PAŻP nie ograniczają lotów humanitarnych i tych wykonywanych w celu ochrony ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, a także lotów o charakterze cargo.

WN

Najnowsze