20.4 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca 2024

Koniecznie przeczytaj

Od amunicji do maszyn rolniczych

Spółka MESKO ma prawie tyle lat, co Rzeczpospolita.

Została powołana w 1922 r., a dwa lata później rozpoczęła produkcję. Pierwotnie nazywała się Państwowa Fabryka Amunicji. Później najbardziej była znana jako Zakłady Metalowe MESKO SA. Międzynarodową sławę przedsiębiorstwo zyskało jako producent broni i amunicji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że tutaj powstają także maszyny dla rolnictwa.

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zakład w Skarżysku- -Kamiennej należał do Zrzeszenia Przedsiębiorstw Przemysłu Wyrobów Powszechnego Użytku „Predom”. Od 1955 r. zaczęto produkować sprzęt rolniczy, m.in.: kosiarki konne, kosiarki rotacyjne, przetrząsarko- -zgrabiarki, zgrabiarki i mikrociągniki RJS-1, RJS-1 B i RJS-1BL. Na początku lat 90. XX w. przedsiębiorstwo przeszło proces restrukturyzacji i prywatyzacji. W wyniku współpracy gospodarczej z holenderskim przedsiębiorstwem PZ Zweegers & Zonen (obecna nazwa Kuhn-Geldrop) kupiono licencję na produkcję kosiarek rotacyjnych. W 2000 r. wyodrębniono spółkę MESKO-ROL, która zajmuje się produkcją maszyn rolniczych.

Obecnie MESKO-ROL oferuje kosiarki rotacyjne, (kosiarka rotacyjna Z 133 i kosiarka rotacyjna Z 175-1), przetrząsacze (przetrząsacz karuzelowy PK 220, przetrząsaczo-zgrabiarka karuzelowa Z 275), zgrabiarki karuzelowe, (zgrabiarka karuzelowa ZK 320, zgrabiarka karuzelowa ZK 370, zgrabiarka karuzelowa Z 548 – tandem, zgrabiarka karuzelowa ZK 480 – tandem) oraz maszyny ciągnione (kosiarka sadownicza KS 160 i kosiarka płozowa Z 066). Potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych wyrobów MESKO-ROL jest certyfikat ISO 9001: 2015.

MESKO-ROL posiada też szeroką gamę usług w zakresie swoich możliwości produkcyjnych w oparciu o własny park maszynowy, takich jak: cięcie metali z wykorzystaniem wycinarek laserowych, gięcia i tłoczenia za pomocą pras krawędziowych i hydraulicznych, malowania proszkowego, obróbki skrawaniem oraz spawania elementów stalowych. Spółka prowadzi również pełny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Potwierdzeniem istotnej pozycji rynkowej są m.in. dyplom przyznany przez Instytut Nowoczesnego Biznesu za udział w konkursie Gepardy Biznesu 2013, Rzetelni w Biznesie 2016 i Europejski Certyfikat Rzetelni w Biznesie 2016 przyznany przez Mazowieckie Zrzeszenie Handlu, Produkcji i Usług. W roku 2017 MESKO-ROL sp. z o.o. otrzymała tytuł Firma Roku 2017 w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości realizowanym w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość 2020.

Źródło: Agencja Informacyjna

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze