17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Ważny projekt: #WspierajSeniora

W dobie pandemii COVID-19, podczas której na zarażenie szczególnie narażone są osoby starsze, temat akcji solidarności międzypokoleniowej stał się szczególnie ważny i społecznie potrzebny. Jedną z takich form pomocy uruchomił Korpus Wsparcia Seniorów #WspierajSeniora.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów powstał z myślą o osobach starszych, o których należy szczególnie dbać w tych trudnych dla wszystkich czasach koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć infekcji, powinni pozostawać domu. Wielu z nich jednak potrzebuje pomocy, albowiem z różnych powodów nie mogą liczyć na pomoc najbliższych, a nawet sąsiadów. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że do Korpusu Wsparcia Seniorów może zgłosić się każdy chętny do niesienia pomocy człowiek. Można to uczynić korzystając ze strony internetowej: wspierajseniora.pl.

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek przypomniał słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który podkreślił, że obecnie najskuteczniejszą szczepionką na świecie jest solidarność i tylko dzięki niej w obecnej, ciężkiej sytuacji uda nam się wspólnie przetrwać. Warto dodać, że premier osobiście wziął udział w akcji #WspierajSeniora.

– Epidemia koronawirusa nie zwolniła nas z obowiązku bycia przyzwoitym. Trudne czasy wymagają od nas więcej i stanowią test solidarności – powiedział Morawiecki. – Proste odruchy serca urastają dziś do rangi ratujących życie i mogą stanowić granicę między życiem i śmiercią. Pamiętajmy o tym i pomagajmy naszym seniorom.

Osoby w wieku powyżej 70 lat dzięki programowi #WspierajSeniora otrzymują wsparcie i bezpośrednią pomoc w czasie pandemii. Nie muszą opuszczać swoich domów. Aby załatwić jakąkolwiek sprawę wystarczy, że zadzwonią na infolinię pod numer 22 505 11 11. Z programu #WspierajSeniora skorzystało już ponad 10 tys. osób powyżej 70 roku życia.

W akcje międzypokoleniowe włączyło się też już ponad 50 środowisk młodzieżowych! W pomoc angażuje się także: Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej oraz harcerze.

Każda osoba pełnoletnia, która ma chęci i czas, aby pomóc starszym np. załatwić dowolne sprawy na mieście, zrobić zakupy czy chociażby wyprowadzić psa na spacer, może wejść na stronę www.wspierajseniora.pl i wypełnić formularz. Aby zostać wolontariuszem można też zgłosić się do najbliższego ośrodka pomocy społecznej.

SYL

Najnowsze