12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Kariera w dziennikarstwie, telekomunikacji czy naukowa?

– Jeżeli ktoś chce być dziennikarzem i pyta mnie o radę, to podstawowa brzmi: zastanów się jeszcze nad tym i może wybierz coś innego – mówi Rafał Ziemkiewicz, znany publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny oraz pisarz w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju. O specyfice zawodu nauczyciela akademickiego opowiada dr Monika Madej, rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, zaś Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji, zachęca zainteresowanych karierą w tej branży do podejmowania studiów inżynierskich.

Ziemkiewicz ostrzega, że dziennikarstwo to zawód o ogromnych kosztach własnych i wąskim marginesie sukcesu. Dodaje także, że w tym zawodzie warto działać w zgodzie z własnym sumieniem. – Dziennikarz, tak samo jak pisarz, wszystko, co ma, to swoje nazwisko – zaznacza w wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju. Według niego najważniejsza w zawodzie dziennikarza jest szeroka wiedza, a nie same umiejętności fachowe.
Jaki powinien być nauczyciel akademicki? – Przede wszystkim musi być ciekawy świata, ciekawy różnych rzeczy, ciekawy ludzi. Musi lubić ludzi, zwłaszcza kontakt z młodzieżą – zaznacza dr Monika Madej, rektor WSEiZ. Jak wyjaśnia, wykładanie na uczelni wiąże się nie tylko z byciem naukowcem w danej dyscyplinie, ale także z nieustannym uczeniem się, jak zarządzać i jak pracować z ludźmi. – Trzeba po prostu lubić tę pracę. Myślę, że to jest najważniejsze – dodaje. Według Madej, postrzeganie nauczycieli akademickich jako osób, którym „nie wyszło w życiu”, zmienia się obecnie na ich korzyść. Jak zaznacza, wielu z nich, także w WSEiZ, łączy pracę naukową i dydaktyczną z inną karierą zawodową.
Specyfikę pracy w branży telekomunikacyjnej przybliża słuchaczom AZiR Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji. – Branża telekomunikacyjna zawsze będzie oparta na infrastrukturze, a infrastruktura to przede wszystkim ogromna wiedza inżynierska, oparta na fizyce. To wiedza, która tak właściwie się nie deprecjonuje, ponieważ cykl życia technologii w branży telekomunikacyjnej to dziesiątki lat – tłumaczy. Dodaje także, że chociaż technologie nieustannie ewoluują, wiedza inżynierska pozwala całkowicie zrozumieć zachodzące zmiany.
Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl zamieszczane są wypowiedzi ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.

Najnowsze