17.9 C
Warszawa
środa, 22 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

WEI: Wyższy VAT na nektary i napoje owocowe zaszkodzi branży, skomplikuje system

Podwyżka stawek podatku od towarów i usług (VAT) na nektary i napoje owocowe negatywnie wpłynie na polskie przetwórstwo owocowo-warzywne oraz skomplikuje system podatkowy, ostrzega Warsaw Enterprise Institute (WEI).

Nowa matryca podatkowa zmienia stawki na soki, napoje i nektary owocowe oraz warzywne. Z dotychczasowej 5 proc. stawki podatku skorzystać będą mogły jedynie 100-proc. soki. Wzrośnie opodatkowanie nektarów (zgodnie z nową propozycją Ministerstwa Finansów o 3 pkt proc) oraz napojów (aż o 18 pkt proc.), przypomniało WEI.

– Celem zmian w matrycy miało być uproszczenie systemu, czemu WEI od początku kibicował. Niestety, tam gdzie system był już prosty, rząd zdecydował się go skomplikować – powiedział prezes WEI Tomasz Wróblewski, cytowany w komunikacie.
– Rząd zapewnia, że zmiana doprowadzi do zwiększenia konsumpcji naturalnych soków o największych walorach odżywczych. W praktyce jednak alternatywą dla napojów owocowych są zazwyczaj napoje gazowane, często zawierające dużą ilość cukru i to przede wszystkim ich sprzedaż wzrośnie po planowanej podwyżce. Obawiamy się również, że producenci napojów, żeby złagodzić nagłą podwyżkę, mogą oszczędzać na składnikach produkowanych przez siebie towarów, co może negatywnie odbić się może na ich jakości – czytamy w komunikacie WEI poświęconym raportowi na temat podwyżki podatku VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne. Według WEI, regulacja szczególnie groźna jest dla rolników. Jesteśmy jednym z europejskich liderów, jeśli chodzi o przetwórstwo owoców i warzyw, w wielu jak np. w przypadku jabłek czy wiśni jesteśmy europejskim liderem. Ewentualny spadek zapotrzebowania na ich wyroby może skończyć się jednak – według analityków – dużym kryzysem w rolnictwie.

– Już dziś mamy do czynienia ze sporą nadpodażą owoców na rynku. Co będzie, gdy ze względu na spadki w sprzedaży napojów zmniejszy się liczba zamówień dla polskich przetwórców, przez co wielu z nich może mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej, koniecznej do prowadzenia działalności gospodarczej – wskazał Kamil Rybikowski, współautor raportu.
– Postulujemy utrzymanie jednolitej 5 proc. stawki podatku VAT na sok, nektary i napoje owocowe. Jak wskazuje nasza analiza podwyżka nie niesie ze sobą żadnych pozytywnych skutków, a rodzi bardzo dużo potencjalnych niebezpieczeństw na kilku płaszczyznach. WEI z zadowoleniem przyjął zapowiedź Ministerstwa Finansów o wprowadzeniu niższej niż pierwotnie zakładano stawki na nektary, co pokazuje, że rząd dostrzega negatywne skutki proponowanych rozwiązań. Tym bardziej apelujemy o ponowne konsultacje z branżą producentów napojów i rolnikami i wycofanie się z obecnego projektu podwyżki stawek VAT – napisał instytut. Nowa matryca podatkowa ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2020 r.

Źródło: ISBnews

Najnowsze