28.7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Szkło na wagę złota

Rozmowa z Bogdanem Pęskim, prezesem Zarządu B.D. Art. na temat sytuacji na rynku szkła.

Jak w ostatnich miesiącach zachowują się ceny szkła w Polsce? Co ma wpływ na stawki szkła?

Ceny szkła rosną – główny powód podwyżek to bardzo duży popyt. Z raportów wynika, że najszybciej zapotrzebowanie na ten materiał będzie rosło na Bliskim Wschodzie i w Afryce, gdzie zużycie szkła na mieszkańca jest niskie w porównaniu z Ameryką Północną czy Europą.

Zapotrzebowanie na całym świecie rośnie, a producentów ubywa. W Europie Zachodniej są likwidowane przestarzałe i mało wydajne huty, które nie spełniają norm środowiskowych, a nowe nie powstają – na odzyskanych terenach deweloperzy stawiają biurowce i osiedla. „Stara” Unia zaopatruje się w tańsze, ale bardzo dobrej jakości szkło produkowane w Polsce, a dla krajowych odbiorców brakuje tego materiału. Pomimo tego, że w Polsce mamy bardzo dużo piasku i moglibyśmy być znacznie większymi producentami, nie wykorzystujemy naszych możliwości. Mamy za mało hut szkła. Polskie firmy muszą importować z Rosji, Turcji i Chin – ale nie tylko nasze przedsiębiorstwa, dlatego duży popyt podnosi ceny.

Czego możemy się spodziewać w kolejnych miesiącach – dalszych wzrostów, stabilizacji czy spadków cen szkła?

Ceny rosną. W tym roku jesteśmy już po czterech podwyżkach. W ubiegłym roku ceny podskoczyły o 50 proc. W Polsce huty należą do zagranicznych inwestorów – z Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Zdecydowana większość szkła trafia za granicę, dlatego B.D. Art planuje inwestycję, która poprawi zaopatrzenie w szkło w Polsce. Nasza firma otrzymała pozwolenie na budowę huty, kopalni piasku oraz farmy fotowoltaicznej w Leszkowicach w powiecie lubartowskim. Planowana huta szkła ma produkować 20 mln mkw. szkła rocznie przy wykorzystaniu bezpiecznych dla środowiska technologii. Inwestycja uwzględnia również budowę linii energetycznej oraz farmy fotowoltaicznej. B.D. Art obecnie poszukuje inwestorów, którzy będą współuczestniczyć w realizacji budowy zakładu. Nasza inwestycja mogłaby wpłynąć na stabilizację cen w Polsce.

Jaki wpływ i na jakie szczególnie branże mają rosnące ceny szkła?

W budownictwie w ostatnich latach szkło stało się jednym z podstawowych surowców, a beton coraz częściej jest wypierany z elewacji i ścian. Kolejnymi dużym odbiorcami są: branża solarna oraz przemysł motoryzacyjny. Przekłada się to na wzrost cen szklanych produktów, np. okien i fotowoltaiki, która będzie się coraz szybciej rozwijała. Możemy spodziewać się kolejnych podwyżek.

Knr

Najnowsze