17.9 C
Warszawa
niedziela, 26 maja 2024

Koniecznie przeczytaj

Kongresu „Zdrowie Polaków już za trzy tygodnie

Piąta edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” pod hasłem „One Health – Jedno Zdrowie” odbędzie się w dniach 13-14 listopada br. Wydarzenie jest organizowane przy współpracy Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu, Instytutu Narządów Zmysłów oraz Fundacji „Po Pierwsze Zdrowie”.

– Rozpoczęliśmy ten cykl w 2019 r., skupiając się na osiągnięciach polskiej nauki i medycyny oraz ukazując dysproporcje w postrzeganiu krajowej ochrony zdrowia – mówi o początkach organizacji kongresu prof. Henryk Skarżyński, przewodniczący Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”. – Następnie, w 2020 r., po pierwszych doświadczeniach związanych z pandemią COVID-19 koncentrowaliśmy się na walce z wirusem SARS-CoV-2 i znaczeniu zaangażowania pracowników medycznych na rzecz zdrowia Polaków. W 2021 r. podkreślaliśmy, że zdrowie każdego z nas stanowi kapitał i inwestycję na przyszłość, zadając ważne pytania – o współdziałanie, solidarność i odpowiedzialność za własne zdrowie. W 2022 r. skupiliśmy się na innowacjach w medycynie i profilaktyce zdrowotnej, roli samorządów lokalnych oraz promowaniu zdrowego stylu życia w mediach.

Rok 2023 przynosi nowe wyzwania, dlatego też w tym roku dyskusje podczas Kongresu „Zdrowie Polaków” skupione będą wokół tematu, który ma stanowić klucz do zrozumienia zależności między zdrowiem człowieka a jakością środowiska, w którym żyje. Organizatorzy chcą pod hasłem „One Health – Jedno Zdrowie” skupić się na integralnym podejściu do zdrowia, które uwzględnia wpływ środowiska naturalnego, zwierząt i człowieka na ogólną równowagę zdrowotną. To perspektywa, dzięki której można zobaczyć bardzo wyraźnie, że zdrowie jednostki i zdrowie ekosystemu są ze sobą nierozerwalnie związane.

Najnowsze