Społeczna odpowiedzialność jest kierunkiem i jednocześnie sposobem zarządzania, który daje wiele możliwości. Fundamentem tego podejścia jest prowadzenie przedsiębiorstwa w sposób transparentny, etyczny i uwzględniający ochronę środowiska oraz potrzeby społeczne, interesariuszy, jak również pracowników.
Michał Wójcik, dyrektor Departamentu Marketingu w Banku Ochrony Środowiska
Bank Ochrony Środowiska to instytucja finansowa, ale też odpowiedzialna społecznie. Jesteśmy miejscem, gdzie aktywnie wspieramy zieloną transformację Polski m.in. poprzez współfinansowanie przyjaznych środowisku inwestycji naszych klientów, ale również mocno stawiamy na inicjatywy oraz działania wolontariackie – zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz – o charakterze prospołecznym i proekologicznym.
Wartości przekuwamy w działania
Zgodnie z misją naszego banku kompleksowo finansujemy i wspieramy zieloną transformację. W efekcie BOŚ wpisuje się w międzynarodową grupę instytucji, które łączą swoją działalność ze wspieraniem projektów proekologicznych. Nasza organizacja funkcjonuje w oparciu o społeczną odpowiedzialność biznesu od przeszło trzech dekad. Wypracowane i wdrożone standardy etyczne oraz wartości BOŚ – zaangażowanie, profesjonalizm, współpraca oraz szacunek dla innych i ekologii – na dobre wpisały się nasze DNA. Wiemy, że znaczenie mają czyny, nie tylko słowa, dlatego stale angażujemy się w inicjatywy popularyzujące wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju i ekologii. Idąc tym tropem, w ramach działalności Banku Ochrony Środowiska powołana została Fundacja BOŚ, która – zgodnie z celem firmy – promuje i współtworzy programy związane z ochroną środowiska. Jednocześnie wewnętrznie w banku także prowadzimy różnego typu projekty.
Angażujemy się i inicjujemy dobre praktyki
Od lat podejmujemy się inicjatyw, które mają na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie tematów związanych z ekologią. Przykładowo we współpracy z Nadleśnictwami Lasów Państwowych cyklicznie prowadzimy akcję „Sadzimy Lasy”. Od października 2021 zasadziliśmy już kilkanaście tysięcy drzew w lokalizacjach wskazanych przez leśniczych. W tym roku również mamy zaplanowane kolejne dwie edycje – wiosenną i jesienną. BOŚ od czterech lat jest także partnerem wspierającym akcji „Operacja Czysta Rzeka”. W ramach tej inicjatywy wolontariusze BOŚ organizują się w lokalne sztaby, które sprzątają brzegi rzek oraz ich pobliskie otoczenie. Zorganizowaliśmy w ubiegłym roku akcję wolontariacką w ramach „Sprzątania świata” (ang. Clean up the World). Z terenów leśnych w Otwocku wolontariusze BOŚ zebrali 30 worków śmieci. Pracownicy centrum biznesowego oraz oddziału operacyjnego Rzeszów przeprowadzili akcję sprzątania lasu, a dokładnie ścieżki przyrodniczej przy zalewie Maziarnia należącej do Nadleśnictwa Kolbuszowa. Pomaganie jest wpisane w naszą kulturę organizacyjną, dlatego w 2023 roku przeprowadziliśmy akcję w schronisku Pegasus – pierwszego w Polsce „farm sanctuary”, azylu dla zwierząt gospodarskich. Uruchomiliśmy również świąteczną zbiórkę charytatywną dla kobiet i ich dzieci mieszkających Domu Samotnej Matki w Chyliczkach imienia Teresy Strzembosz – zebraliśmy kilkanaście kartonów żywności i środków czystości.
Pracujemy nad coraz lepszymi wynikami
Potwierdzeniem działań na rzecz odpowiedzialności w biznesie oraz wspierania zrównoważonego rozwoju jest. Od 2021 roku poddajemy się ocenie ratingowej ESG. Od początku ryzyko istotnego finansowego wpływu związanego z czynnikami ESG na wartość przedsiębiorstwa określono jako niskie. Od tego czasu sukcesywnie poprawiamy swój wynik. Ponadto zawiązaliśmy partnerstwa z organizacjami branżowymi oraz wprowadziliśmy sprawozdawczość w zakresie emisji gazów cieplarnianych, taksonomii i TCFD, najlepsze standardy zapewniające prywatność i bezpieczeństwo, program etyki i promowania dostępu do usług finansowych dla osób zagrożonych wykluczeniem finansowym. Wszystkie te działania oraz wiele innych sprawiły, że w 2023 r. otrzymaliśmy ocenę ratingu ESG na poziomie 12,2. Dzięki czemu BOŚ znalazł się na drugim miejscu wśród banków w Polsce, w gronie 6 proc. najlepiej ocenionych banków w wymiarze globalnym, na ponad 1 tys. przebadanych instytucji finansowych, i zarazem w czołowych 5 proc. spośród blisko 15,8 tys. wszystkich firm na całym świecie poddanych badaniu przez Morningstar Sustainalytics.
Materiał partnera