22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca 2024

Koniecznie przeczytaj

Maciej Parowski

(1946-2019)

Odszedł Maciej Parowski – człowiek, o którym powiedzieć, że stworzył polską fantastykę naukową to mało. Był krytykiem i pisarzem. Jako redaktor kultowego pisma „Nowa Fantastyka” odkrył przed milionami czytelników świat naukowej fantastyki.

– Maciej Parowski to był człowiek fantastyczny. Zawsze robił to, w co wierzył i do czego był przekonany. Był erudytą i intelektualista, a jednocześnie bardzo skromnym człowiekiem – wspomina pisarz Juliusz Erazm Bolek. Maciej Parowski (ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie, zm. 2 czerwca 2019 r. tamże), krytyk i pisarz fantastyki naukowej, wieloletni redaktor „Nowej Fantastyki”. Ukończył studia na wydziale elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1968 r. zamieszczał opowiadania i felietony w „Życiu Warszawy”, „Na Przełaj”, „Kulturze”, „Ekranie” i „Polityce”. Od 1982 r. do początku 2013 r. był kierownikiem działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później „Nowa Fantastyka”), od 1992 r. do 2003 r. również jego redaktorem naczelnym.

W ostatnich latach był redaktorem naczelnym kwartalnika „Czas Fantastyki”. Maciej Parowski był autorem książek m.in. „Bez dubbingu”, „Twarzą ku ziemi”, „Sposób na kobiety”, „Burza. Ucieczka z Warszawy ’40”, „Z bandytą w windzie” (Solaris 2015) oraz komiksów takich jak „Funky Koval” (wspólnie z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem) i „Wiedźmin” (wspólnie z Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim).

Najnowsze