23.4 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca 2024

Dłuższy pobyt Ukraińców

Korzyść dla pracodawców i PKB

Dłuższy pobyt Ukraińców w Polsce to korzyść dla pracodawców i PKB

Krzystof Inglot – prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy

Dane Narodowego Banku Ukrainy wskazują, że w 2018 r. Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali do swojego kraju 3,6 mld dolarów, czyli niemal 14 mld zł. To ponad jedna trzecia wszystkich pieniędzy, które zostały przesłane na Ukrainę przez jej mieszkańców przebywających za granicą. Tymczasem umożliwienie naszym sąsiadom ze wschodu dłuższego pobytu w Polsce pozwoliłoby zatrzymać w kraju więcej zarabianych przez nich pieniędzy.

Zmian chcą wszyscy
Polscy pracodawcy w branżach takich jak np. przetwórstwo przemysłowe, motoryzacja, handel zgodnie przyznają, że chcieliby wydłużenia pobytu swoich pracowników z Ukrainy w Polsce. Z naszych badań wynika, że takie oczekiwania ma dwie trzecie wszystkich polskich przedsiębiorców. Podobnego zdania są pracujący u nas sąsiedzi ze wschodu – niemal 1 z nich chętnie pracowałaby dłużej w naszym kraju, gdyby tylko mieli taką możliwość. Nasze prawodawstwo już obrało taki kierunek zmian, ale powinniśmy go rozwijać. Dłuższy pobyt Ukraińców w Polsce to nie tylko mniejsza rotacja na stanowiskach i mniej problemów dla przedsiębiorców, ale także pozytywny wpływ na PKB. Gdyby mogli zostawać u nas dłużej i ściągać swoje rodziny, to zdecydowanie mniej pieniędzy przesyłaliby na Ukrainę, a więcej wydawali nad Wisłą. Firmy w Polsce już dostrzegły tę dochodową niszę, dlatego prężnie rozwijają ofertę usług przeznaczonych dla osób ze Wschodu. Z naszych badań wynika na przykład, że liczba Ukraińców w polskich bankach w ciągu ostatniego półrocza wzrosła o ponad 10 proc. Wysokość kwot przekazywanych z Polski na Ukrainę rośnie znacząco, pomimo spowolnionego przyrostu liczby pracowników z tego kraju. Pracownicy ze wschodu są tą grupą, która bardzo silnie odczuwa podnoszenie płacy minimalnej w Polsce, ponieważ wielu z nich pracuje właśnie za minimalne stawki godzinowe. Dlatego każda ustawowa podwyżka wiąże się z istotnym wzrostem pensji dla Ukraińców.

Przegoniliśmy Rosję i Stany Zjednoczone
Niemal 11 mld dolarów – taką kwotę w 2018 r. przekazali na Ukrainę obywatele przebywający poza jej granicami. To o 17,5 proc. więcej, niż w 2017 r. Kwota przekazów z Polski była rekordowa – wyniosła 3,6 mld dolarów, czyli o ponad 16 proc. więcej w porównaniu do zeszłego roku. Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 948 mln dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku to o jedną czwartą mniej. W pierwszej trójce znalazły się też Stany Zjednoczone, z kwotą 870 ml dolarów. Co ciekawe, w ciągu roku prawie podwoiła się ilość pieniędzy przesłanych z Czech. Na Ukrainę przesłano stamtąd 849 mln dolarów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze