13.9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca 2024

Co wiemy o dolarze amerykańskim? Kilka ciekawostek o USD

Dolar amerykański to jedna z najbardziej znanych walut na świecie. Nawet jeśli ktoś nigdy nie widział amerykańskiego banknotu na żywo, z pewnością i tak wie, jak wygląda, bo charakterystyczny znak dolara stał się uniwersalnym symbolem pieniądza.

Krótka historia dolara
Amerykańska waluta swoją nazwę przejęła od monet nazywanych dollaro, które były wykorzystywane w hiszpańskich koloniach na Nowym Kontynencie. Te z kolei inspirowane były wcześniejszymi talarami. Hiszpańskie pieniądze prawdopodobnie wpłynęły również na przyjęcie charakterystycznego symbolu, czyli przekreśloną literę „S”. Dolar amerykański jest walutą stosunkowo młodą, ponieważ walutą narodową został ogłoszony dopiero w 1785 roku, czyli tuż po powstaniu Stanów Zjednoczonych.
Dolary są emitowane przez System Rezerwy Federalnej, który można uznać za amerykański odpowiednik naszego banku centralnego. Jako ciekawostkę można potraktować to, że oprócz zwykłych banknotów 20, 50 czy 100-dolarowych, powstają również znacznie większe nominały np. 5 tys. dolarów czy 10 tys. dolarów. Banknoty te nie są jednak wprowadzone do obrotu publicznego.
Dolar amerykański współcześnie
Współcześnie dolar amerykański wciąż jest walutą niezwykle istotną, mimo że jego siła nabywcza jest dziś znacznie mniejsza niż 200 lat temu. O jego wadze świadczy choćby fakt, że w ubiegłym roku (i wielu poprzednich) USD zajmował pierwsze miejsce w rankingach najczęściej obracanych walut. W 2019 r. transakcje z jego udziałem stanowiły aż 88 proc. obrotu na rynku Forex.
Choć nazwa może na to nie wskazywać, dolar amerykański jest walutą nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i szeregu innych państw. Jako oficjalny środek płatniczy USD funkcjonuje między innymi w Portoryko, Ekwadorze, Salwadorze, Timorze Wschodnim, ale też np. w Zimbabwe. Wiele słabszych, mniej stabilnych państw przyjmuje dolara amerykańskiego jako walutę, która ma pomóc w prowadzeniu polityki gospodarczej, np. w opanowywaniu inflacji. W takim przypadku możemy mówić o dolaryzacji, która polega właśnie na tym, że państwo rezygnuje ze swojej waluty na rzecz stabilnego i lepiej dostępnego dolara. Nierzadką sytuacją, szczególnie w malutkich, opartych na turystyce krajach, jest też to, że USD funkcjonuje w danym państwie obok narodowej waluty i jest powszechnie akceptowany, mimo że nie jest oficjalnym środkiem płatniczym.
Kurs dolara amerykańskiego
Nic więc dziwnego, że nagłe zmiany kursu dolara amerykańskiego zazwyczaj wywołują popłoch na całym świecie i są czymś, co ma ogromne znaczenie dla mniejszych i większych gospodarek. Sam dolar w dużej mierze powiązany jest zaś z tym, jak kształtują się np. ceny złota i ropy. Wzajemna korelacja tego pierwszego surowca z dolarem jest ujemna, co oznacza to, że przy niższych cenach złota, za dolara prawdopodobnie zapłacimy więcej i odwrotnie.
To, jak kurs USD zmieniał się w ciągu ostatnich kilku lat czy miesięcy, można śledzić na przykład tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/. Na stronie Walutomatu kursy walut aktualizowane są co kilkadziesiąt sekund, co pozwala na bieżąco śledzić aktualną sytuację amerykańskiej waluty i w razie czego szybko reagować na zmieniające się okoliczności. Walutomat.pl to polska platforma do wymiany walut, która pozwala na szybką, tanią i prostą wymianę najważniejszych dla Polaków walut, w tym USD, CHF, GBP i EUR. Do korzystania z usług serwisu nie jest konieczne posiadanie konta walutowego, a przelewy zagraniczne można wykonywać równie wygodnie jak w banku, co pozwala wiele zaoszczędzić na wszelkich transakcjach walutowych.

Najnowsze