e-wydanie

4.5 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia 2024

Koniecznie przeczytaj

Stały procent na Ukrainę?

Korea a sprawa polska

RZECZPOSPOLITA BABSKA

RYNEK CONTACT CENTER

Grupa 90 pracowników PKP Energetyka pracuje w pełnej izolacji

Spółka PKP Energetyka wdrożyła nietypowe rozwiązanie, by zapewnić ciągłość funkcjonowania firmy i ochronić przed zarażeniem osoby, które nie mogą pracować z domu.

Spółka wyłoniła grupę 90 dyspozytorów, którzy pracują w pełnej izolacji. Od niemal miesiąca nie mają oni kontaktu z innymi pracownikami firmy, nie spotykają się też z rodzinami. W miejscu pracy stworzono dla nich warunki do wypoczynku i relaksu.

Najważniejszą rolą PKP Energetyka jest realizacja obowiązków operatora sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw zasilania dla sektora kolejowego, klientów biznesowych i indywidualnych konsumentów. Jak informuje spółka, by móc jak najlepiej wywiązywać się ze swoich zobowiązań i nie narażać uczestników rynku i pracowników, PKP Energetyka realizuje część zadań w trybie skoszarowania. Wśród zatrudnianych przez spółkę dyspozytorów wyłoniono grupę 90 osób, które przez cały miesiąc pracują w pełnej izolacji, co oznacza, że nie mają możliwości opuszczania miejsca pracy. Takie rozwiązanie zastosowano w 12 centrach dyspozytorskich.

Odizolowanej grupie zapewniono odpowiednie warunki, by – nie kontaktując się z otoczeniem – mogła pracować i wypoczywać. Dzięki temu rozwiązaniu, w każdym z centrów nieprzerwanie swoją służbę pełni od 4 do 10 pracowników, którzy po 12-godzinnym dyżurze, zamiast wracać do domu, zmieniają się z kolegami, którzy w tym czasie korzystali z części „domowej” dyspozytury. Budynki dyspozytur wyposażono w miejsca do spania, kuchnię, a także pomieszczenia do wypoczynku i aktywności fizycznej. W centrach dyspozytorskich są m.in. telewizory z pakietami VOD, laptopy, piłkarzyki, gry planszowe oraz czytniki ebooków z dostępem do szerokiej gamy tytułów. O sprawność fizyczną pracownicy mogą dbać wykorzystując bieżnię, rowerki stacjonarne oraz stoły do ping-ponga. PKP Energetyka zapewniła pozostającym w dyspozyturach także pełny catering oraz dostawy do spiżarni z dodatkowymi produktami spożywczymi. Z okazji świąt Wielkiej Nocy wszyscy otrzymali świąteczne kosze, zawierające tradycyjne potrawy, które zwykle pojawiają się w tym czasie na polskich stołach.

Spółka zadbała także o to, by pracownicy mieli całodobowe wsparcie specjalistów – dyspozytorzy biorą udział w sesjach grupowych z innymi dyspozyturami oraz indywidualnych spotkaniach online z psychologami i terapeutami. W przypadku przedłużenia okresu epidemii w Polsce, spółka jest przygotowana do zmian izolowanych grup przy pełnej dezynfekcji pomieszczeń dyspozytur.

PKP Energetyka rozpoczęła też ogólnopolską akcję #ZawszeNaSłużbie. W jej ramach do sieci trafiły zdjęcia i nagrania, na których pracownicy kolei radzą sobie w czasie pandemii koronawirusa. Na jednym z filmów możemy zobaczyć jak wygląda dzień pracy skoszarowanych w Sopocie dyspozytorów. Akcja #ZawszeNaSłużbie zdobyła uznanie Urzędu Transportu Kolejowego. – Warto pokazać, na czym polega praca kolejarzy w tym nietypowym czasie. Często to ogromny wysiłek i poświęcenie, który nie zawsze jest zauważalny. Dlatego jestem przekonany, że powinny powstawać kolejne nagrania w ramach akcji #ZawszeNaSłużbie – mówi dr inż. Ignacy Góra, prezes UTK.

DK

Najnowsze